MEAN WELL USA Inc. HRP-450-12
Part No.:
HRP-450-12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHRP-450-12.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 450W
Comments
HRP-450-12 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
HRP-450 (450W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
37.5 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
450W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
8.58" L x 4.13" W x 1.61" H (218.0mm x 105.0mm x 41.0mm)