MEAN WELL USA Inc. HSN-300-5A
Part No.:
HSN-300-5A
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHSN-300-5A.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 250W
Comments
HSN-300-5A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
HSN-300 (300W)
Packaging:
Box
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Enclosed, Conformal Coated
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 132 VAC, 254 ~ 373 VDC
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
50 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
250W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
8.27" L x 3.19" W x 1.22" H (210.0mm x 81.0mm x 31.0mm)