MEAN WELL USA Inc. HVG-150-24B
Part No.:
HVG-150-24B
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHVG-150-24B.pdf
Description:
LED DVR CCCV ACDC 13.2-24V 6.25A
Comments
HVG-150-24B Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
HVG-150 (150W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current, Voltage
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
180VAC
Voltage - Input (Max):
528VAC
Voltage - Output:
13.2 ~ 24V
Current - Output (Max):
6.25A
Power (Watts):
150 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Analog, PWM
Features:
OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP67
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
91%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
8.70" L x 2.68" W x 1.53" H (221.0mm x 68.0mm x 38.8mm)