MEAN WELL USA Inc. HVG-240-30AB
Part No.:
HVG-240-30AB
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Description:
PWR SUPP, BATT & COND
Comments
HVG-240-30AB Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
HVG-240 (240W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Type:
Constant Current, Voltage
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
180VAC
Voltage - Input (Max):
528VAC
Voltage - Output:
30V
Current - Output (Max):
8A
Power (Watts):
235 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Analog, PWM
Features:
OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP65
Operating Temperature:
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Efficiency:
92.5%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
9.06" L x 2.68" W x 1.53" H (230.2mm x 68.0mm x 38.8mm)