MEAN WELL USA Inc. HVG-240-54A
Part No.:
HVG-240-54A
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHVG-240-54A.pdf
Description:
LED DRVR CC/CV AC/DC 50-57V 4.5A
Comments
HVG-240-54A Specifications
Series:
HVG-240 (240W)
Packaging:
Box
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current, Voltage
Voltage - Input (Min):
180VAC
Voltage - Input (Max):
528VAC
Voltage - Output:
50 ~ 57V
Current - Output (Max):
4.5A
Power (Watts):
243 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Features:
OCP, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 90°C
Efficiency:
93%
Size / Dimension:
9.06" L x 2.68" W x 1.53" H (230.2mm x 68.0mm x 38.8mm)