MEAN WELL USA Inc. HVG-480-24AB
Part No.:
HVG-480-24AB
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Description:
PWR SUPP, BATT & COND
Comments
HVG-480-24AB Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
HVG-480 (480W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Type:
Constant Current, Voltage
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
180VAC
Voltage - Input (Max):
528VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
20A
Power (Watts):
479 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Analog, PWM
Features:
OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP65
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
94%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
9.26" L x 4.92" W x 1.72" H (235.2mm x 125.0mm x 43.8mm)