MEAN WELL USA Inc. HVGC-240-1400A
Part No.:
HVGC-240-1400A
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHVGC-240-1400A.pdf
Description:
LED DVR CC ACDC 85.7-171.4V 1.4A
Comments
HVGC-240-1400A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
HVGC-240 (240W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
180VAC
Voltage - Input (Max):
528VAC
Voltage - Output:
85.7 ~ 171.4V
Current - Output (Max):
1.4A
Power (Watts):
240 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Features:
OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP65
Operating Temperature:
-40°C ~ 90°C
Efficiency:
93%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
9.06" L x 2.68" W x 1.53" H (230.2mm x 68.0mm x 38.8mm)