TDK-Lambda HWS150A-15/RA
Part No.:
HWS150A-15/RA
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHWS150A-15/RA.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 150W
Comments
HWS150A-15/RA Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
HWS-A (150W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 265 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
10 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
150W
Applications:
Industrial, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
6.30" L x 1.65" W x 3.23" H (160.0mm x 42.0mm x 82.0mm)