TDK-Lambda HWS50A-24/ME
Part No.:
HWS50A-24/ME
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHWS50A-24/ME.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 50W
Comments
HWS50A-24/ME Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
HWS/ME (50W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
2.2 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
50W
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.72" L x 3.23" W x 1.24" H (120.0mm x 82.0mm x 31.5mm)