Vishay Dale IDC7328ER102M
Part No.:
IDC7328ER102M
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIDC7328ER102M.pdf
Description:
FIXED IND 1MH 560MA 1.8 OHM SMD
Comments
IDC7328ER102M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
IDC-7328
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
560 mA
Current - Saturation (Isat):
1A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.8Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.730" L x 0.600" W (18.54mm x 15.24mm)
Height - Seated (Max):
0.280" (7.11mm)