Vishay Dale IDCS2512ER100M
Part No.:
IDCS2512ER100M
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIDCS2512ER100M.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 1A 75 MOHM SMD
Comments
IDCS2512ER100M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
IDCS-2512
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
75mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max):
0.115" (2.92mm)