Sensata-Airpax IEG6-1-72-50.0-91-V
Part No.:
IEG6-1-72-50.0-91-V
Manufacturer:
Sensata-Airpax
Category:
Circuit Breakers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIEG6-1-72-50.0-91-V.pdf
Description:
CIR BRKR 50A 250VAC 80VDC
Comments
IEG6-1-72-50.0-91-V Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sensata-Airpax
Series:
IEG
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount
Breaker Type:
Magnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating (Amps):
50A
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
80 V