Vishay Dale IHD3EB104L
Part No.:
IHD3EB104L
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHD3EB104L.pdf
Description:
FIXED IND 100MH 70MA 76 OHM TH
Comments
IHD3EB104L Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
IHD
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 mH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
70 mA
Current - Saturation (Isat):
60mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
76Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.460" Dia x 0.900" L (11.68mm x 22.86mm)