Vishay Dale IHDF1300AEEH5R0K1A
Part No.:
IHDF1300AEEH5R0K1A
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHDF1300AEEH5R0K1A.pdf
Description:
FIXED IND 5UH 59A 1.11 MOHM TH
Shipping
Inventory:422
Comments
IHDF1300AEEH5R0K1A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
IHDF-1300AE-1A
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
5 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
59 A
Current - Saturation (Isat):
78A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.11mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
15MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.299" L x 1.173" W (33.00mm x 29.80mm)
Height - Seated (Max):
0.606" (15.40mm)