Vishay Dale IHDM1008BCEV1R2M30
Part No.:
IHDM1008BCEV1R2M30
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Fixed Inductors
Package:
Vertical, 2 PC Pin
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHDM1008BCEV1R2M30.pdf
Description:
FIXED IND 1.2UH 80A 0.3 MOHM TH
Shipping
Inventory:148
Comments
IHDM1008BCEV1R2M30 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
IHDM-1008BC-x0
Package/Case:
Vertical, 2 PC Pin
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
100 A
Current - Saturation (Isat):
205A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
0.3mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
91MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 180°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.005" L x 0.816" W (25.53mm x 20.73mm)
Height - Seated (Max):
0.896" (22.75mm)