Vishay Dale IHDM1008BCEV1R3M20
Part No.:
IHDM1008BCEV1R3M20
Package:
Vertical, 2 PC Pin
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHDM1008BCEV1R3M20.pdf
Description:
HIGH CURRENT THROUGH-HOLE INDUCT
Shipping
Inventory:341
Comments
IHDM1008BCEV1R3M20 Specifications
Series:
IHDM-1008BC-x0
Package/Case:
Vertical, 2 PC Pin
Packaging:
Tray
Inductance:
1.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
84 A
Current - Saturation (Isat):
259A
DC Resistance (DCR):
0.48mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
95MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 180°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
1.005" L x 0.816" W (25.53mm x 20.73mm)
Height - Seated (Max):
0.896" (22.75mm)