Vishay Dale IHLE2020CDER4R7M5A
Part No.:
IHLE2020CDER4R7M5A
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLE2020CDER4R7M5A.pdf
Description:
IHLE-2020CD-5A 4.7 20% ER E3
Comments
IHLE2020CDER4R7M5A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
IHLE-2020CD-5A
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.1 A
Current - Saturation (Isat):
6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
78.3mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
23.8MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.232" L x 0.216" W (5.89mm x 5.49mm)
Height - Seated (Max):
0.135" (3.43mm)