Vishay Dale IHLE4040DDER100M5A
Part No.:
IHLE4040DDER100M5A
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLE4040DDER100M5A.pdf
Description:
IHLE-4040DD-5A 10 20% ER E3
Shipping
Inventory:352
Comments
IHLE4040DDER100M5A Specifications
Series:
IHLE-4040DD-5A
Package/Case:
Nonstandard
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.5 A
Current - Saturation (Isat):
8.5A
DC Resistance (DCR):
33.06mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
11.5MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.430" L x 0.426" W (10.92mm x 10.82mm)
Height - Seated (Max):
0.174" (4.42mm)