Vishay Dale IHLE5050FHER101M5A
Part No.:
IHLE5050FHER101M5A
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLE5050FHER101M5A.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 3.1A 205MOHM SMD
Shipping
Inventory:766
Comments
IHLE5050FHER101M5A Specifications
Series:
IHLE-5050FH-5A
Package/Case:
Nonstandard
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.1 A
Current - Saturation (Isat):
4.3A
DC Resistance (DCR):
205mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
2.8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.550" L x 0.535" W (13.97mm x 13.59mm)
Height - Seated (Max):
0.268" (6.80mm)