Vishay Dale IHLP1616BZER10RM0H
Part No.:
IHLP1616BZER10RM0H
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard, 2 Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLP1616BZER10RM0H.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 6.1A 28.5 MOHM SMD
Comments
IHLP1616BZER10RM0H Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
IHLP-1616BZ-0H
Package/Case:
Nonstandard, 2 Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.1 A
Current - Saturation (Isat):
10.3A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
28.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
91MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.160" L x 0.160" W (4.06mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)