Vishay Dale IHLP2020BZER2R2M51
Part No.:
IHLP2020BZER2R2M51
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLP2020BZER2R2M51.pdf
Description:
IHLP-2020BZ-51 2.2 20% ER E3
Comments
IHLP2020BZER2R2M51 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
IHLP-2020BZ-51
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.1 A
Current - Saturation (Isat):
6.4A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
47.6mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
43.1MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.216" L x 0.204" W (5.49mm x 5.18mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)