Vishay Dale IHLP2020CZER2R2MA1
Part No.:
IHLP2020CZER2R2MA1
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLP2020CZER2R2MA1.pdf
Description:
IHLP-2020CZ-A1 2.2 20% ER E3
Comments
IHLP2020CZER2R2MA1 Specifications
Series:
IHLP-2020CZ-A1
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.8 A
Current - Saturation (Isat):
10A
DC Resistance (DCR):
29.2mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
39MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.216" L x 0.204" W (5.49mm x 5.18mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)