Vishay Dale IHLP2525CZER4R7MA1
Part No.:
IHLP2525CZER4R7MA1
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLP2525CZER4R7MA1.pdf
Description:
IHLP-2525CZ-A1 4.7 20% ER E3
Comments
IHLP2525CZER4R7MA1 Specifications
Series:
IHLP-2525CZ-A1
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.5 A
Current - Saturation (Isat):
10A
DC Resistance (DCR):
40mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
25MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)