Vishay Dale IHLP2525EZER4R7M01
Part No.:
IHLP2525EZER4R7M01
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLP2525EZER4R7M01.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 6.5A 30.3MOHM SM
Comments
IHLP2525EZER4R7M01 Specifications
Series:
IHLP-2525EZ-01
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.5 A
Current - Saturation (Isat):
7A
DC Resistance (DCR):
30.3mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)