Vishay Dale IHLP4040DZER150M11
Part No.:
IHLP4040DZER150M11
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLP4040DZER150M11.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 6.25A 45 MOHM SMD
Shipping
Inventory:361
Comments
IHLP4040DZER150M11 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
IHLP-4040DZ-11
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.25 A
Current - Saturation (Isat):
6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
45mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4040
Size / Dimension:
0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)