Vishay Dale IHLP4040DZER150M1A
Part No.:
IHLP4040DZER150M1A
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLP4040DZER150M1A.pdf
Description:
INDUCT WW SNGL COIL MISC
Comments
IHLP4040DZER150M1A Specifications
Series:
IHLP-4040DZ-5A
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.25 A
Current - Saturation (Isat):
6A
DC Resistance (DCR):
45mOhm Max
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)