Vishay Dale IHLP4040DZER150M51
Part No.:
IHLP4040DZER150M51
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLP4040DZER150M51.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 5.1A 50.29MOHM SM
Comments
IHLP4040DZER150M51 Specifications
Series:
IHLP-4040DZ-51
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.1 A
Current - Saturation (Isat):
7.7A
DC Resistance (DCR):
50.29mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
10.4MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)