Vishay Dale IHLP4040DZER1R5M01
Part No.:
IHLP4040DZER1R5M01
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLP4040DZER1R5M01.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 15A 5.8 MOHM SMD
Comments
IHLP4040DZER1R5M01 Specifications
Series:
IHLP-4040DZ-01
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
15 A
Current - Saturation (Isat):
27.5A
DC Resistance (DCR):
5.8mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)