Vishay Dale IHLP4040DZER1R5M5A
Part No.:
IHLP4040DZER1R5M5A
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLP4040DZER1R5M5A.pdf
Description:
INDUCT WW SNGL COIL MISC
Comments
IHLP4040DZER1R5M5A Specifications
Series:
IHLP-4040DZ-5A
Packaging:
Bulk
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
22 A
Current - Saturation (Isat):
17.9A
DC Resistance (DCR):
4.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
32MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)