Vishay Dale IHLP4040DZER2R0M11
Part No.:
IHLP4040DZER2R0M11
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLP4040DZER2R0M11.pdf
Description:
FIXED IND 2UH 16A 5.8 MOHM SMD
Comments
IHLP4040DZER2R0M11 Specifications
Series:
IHLP-4040DZ-11
Inductance:
2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
16 A
Current - Saturation (Isat):
14A
DC Resistance (DCR):
5.8mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)