Vishay Dale IHLP4040DZER3R3M8A
Part No.:
IHLP4040DZER3R3M8A
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLP4040DZER3R3M8A.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 11A 11.81MOHM SM
Comments
IHLP4040DZER3R3M8A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
IHLP-4040DZ-8A
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
11 A
Current - Saturation (Isat):
12A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
11.81mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
25.5MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 180°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4040
Size / Dimension:
0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)