Vishay Dale IHLP4040DZER4R7M11
Part No.:
IHLP4040DZER4R7M11
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLP4040DZER4R7M11.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 9.5A 14.2MOHM SM
Comments
IHLP4040DZER4R7M11 Specifications
Series:
IHLP-4040DZ-11
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9.5 A
Current - Saturation (Isat):
7.6A
DC Resistance (DCR):
14.2mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)