Vishay Dale IHLP4040DZER4R7MA1
Part No.:
IHLP4040DZER4R7MA1
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLP4040DZER4R7MA1.pdf
Description:
IHLP-4040DZ-A1 4.7 20% ER E3
Comments
IHLP4040DZER4R7MA1 Specifications
Series:
IHLP-4040DZ-A1
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9.5 A
Current - Saturation (Isat):
17A
DC Resistance (DCR):
16.5mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)