Vishay Dale IHLP4040DZER5R6M51
Part No.:
IHLP4040DZER5R6M51
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLP4040DZER5R6M51.pdf
Description:
FIXED IND 5.6UH 9.3A 17.6MOHM SM
Comments
IHLP4040DZER5R6M51 Specifications
Series:
IHLP-4040DZ-51
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9.3 A
Current - Saturation (Isat):
9A
DC Resistance (DCR):
17.6mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
16.3MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)