Vishay Dale IHLP4040DZER680M5A
Part No.:
IHLP4040DZER680M5A
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLP4040DZER680M5A.pdf
Description:
IHLP-4040DZ-5A 68 20% ER E3
Comments
IHLP4040DZER680M5A Specifications
Series:
IHLP-4040DZ-5A
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.4 A
Current - Saturation (Isat):
3.5A
DC Resistance (DCR):
252mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
4.02MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)