Vishay Dale IHLP4040EDER2R2M5A
Part No.:
IHLP4040EDER2R2M5A
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLP4040EDER2R2M5A.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 18.4A 4.91 MOHM
Shipping
Inventory:463
Comments
IHLP4040EDER2R2M5A Specifications
Series:
IHLP-4040ED-5A
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
18.4 A
Current - Saturation (Isat):
17.58A
DC Resistance (DCR):
4.91mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
25.01MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4040
Size / Dimension:
0.453" L x 0.406" W (11.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)