Vishay Dale IHLP4040EDER4R7M5A
Part No.:
IHLP4040EDER4R7M5A
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLP4040EDER4R7M5A.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 11.5A 11.77 MOHM
Shipping
Inventory:663
Comments
IHLP4040EDER4R7M5A Specifications
Series:
IHLP-4040ED-5A
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
11.5 A
Current - Saturation (Isat):
11.9A
DC Resistance (DCR):
11.77mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
16.45MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4040
Size / Dimension:
0.453" L x 0.406" W (11.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)