Vishay Dale IHLP5050CEER100M01
Part No.:
IHLP5050CEER100M01
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLP5050CEER100M01.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 7A 34 MOHM SMD
Comments
IHLP5050CEER100M01 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
IHLP-5050CE-01
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7 A
Current - Saturation (Isat):
14A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
34mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)