Vishay Dale IHLP5050CEER2R2M06
Part No.:
IHLP5050CEER2R2M06
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLP5050CEER2R2M06.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 16A 7.2 MOHM SMD
Comments
IHLP5050CEER2R2M06 Specifications
Series:
IHLP-5050CE-06
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
16 A
Current - Saturation (Isat):
29A
DC Resistance (DCR):
7.2mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)