Vishay Dale IHLP5050CEER8R2M01
Part No.:
IHLP5050CEER8R2M01
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLP5050CEER8R2M01.pdf
Description:
FIXED IND 8.2UH 8.5A 28 MOHM SMD
Shipping
Inventory:283
Comments
IHLP5050CEER8R2M01 Specifications
Series:
IHLP-5050CE-01
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8.5 A
Current - Saturation (Isat):
16A
DC Resistance (DCR):
28mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)