Vishay Dale IHLP5050EZER6R8M01
Part No.:
IHLP5050EZER6R8M01
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLP5050EZER6R8M01.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 11A 18.5MOHM SMD
Comments
IHLP5050EZER6R8M01 Specifications
Series:
IHLP-5050EZ-01
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
11 A
Current - Saturation (Isat):
21A
DC Resistance (DCR):
18.5mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)