Vishay Dale IHLP5050FDER100M51
Part No.:
IHLP5050FDER100M51
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLP5050FDER100M51.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 10.9A 17.76 MOHM
Comments
IHLP5050FDER100M51 Specifications
Series:
IHLP-5050FD-51
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
10.9 A
Current - Saturation (Isat):
7.2A
DC Resistance (DCR):
17.76mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
10.7MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.522" L x 0.508" W (13.26mm x 12.90mm)
Height - Seated (Max):
0.252" (6.40mm)