Vishay Dale IHLP5050FDER4R7M5A
Part No.:
IHLP5050FDER4R7M5A
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLP5050FDER4R7M5A.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 17.4A 7.93 MOHM
Comments
IHLP5050FDER4R7M5A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
IHLP-5050FD-5A
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
17.4 A
Current - Saturation (Isat):
18.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
7.93mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
15.8MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.522" L x 0.508" W (13.26mm x 12.90mm)
Height - Seated (Max):
0.252" (6.40mm)