Vishay Dale IHLP5050FDER5R6M01
Part No.:
IHLP5050FDER5R6M01
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLP5050FDER5R6M01.pdf
Description:
FIXED IND 5.6UH 13.5A 10MOHM SMD
Shipping
Inventory:761
Comments
IHLP5050FDER5R6M01 Specifications
Series:
IHLP-5050FD-01
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
13.5 A
Current - Saturation (Isat):
32A
DC Resistance (DCR):
10mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)