Vishay Dale IHLP7575GZER1R0M51
Part No.:
IHLP7575GZER1R0M51
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLP7575GZER1R0M51.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 55A 0.00134OHM SMD
Shipping
Inventory:118
Comments
IHLP7575GZER1R0M51 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
IHLP-7575GZ-51
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
55 A
Current - Saturation (Isat):
81A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.34mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
31.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.752" L x 0.750" W (19.10mm x 19.05mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)