Vishay Dale IHLW5050CEER1R0M01
Part No.:
IHLW5050CEER1R0M01
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLW5050CEER1R0M01.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 24A 3.5 MOHM SMD
Comments
IHLW5050CEER1R0M01 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
IHLW-5050CE-01
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
24 A
Current - Saturation (Isat):
40A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
3.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)