Vishay Dale IHLW5050CEER1R8M01
Part No.:
IHLW5050CEER1R8M01
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLW5050CEER1R8M01.pdf
Description:
FIXED IND 1.8UH 16.5A 7 MOHM SMD
Comments
IHLW5050CEER1R8M01 Specifications
Inductance:
1.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
16.5 A
Current - Saturation (Isat):
30A
DC Resistance (DCR):
7mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)