Vishay Dale IHLW5050CEER8R2M01
Part No.:
IHLW5050CEER8R2M01
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIHLW5050CEER8R2M01.pdf
Description:
FIXED IND 8.2UH 8.5A 28 MOHM SMD
Comments
IHLW5050CEER8R2M01 Specifications
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8.5 A
Current - Saturation (Isat):
16A
DC Resistance (DCR):
28mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)