Vishay Dale IMC1210BN100J
Part No.:
IMC1210BN100J
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Fixed Inductors
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIMC1210BN100J.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 189MA 2.1 OHM SMD
Comments
IMC1210BN100J Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
IMC-1210
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
189 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
2.1Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
33MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1210
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):
0.095" (2.41mm)