Vishay Dale IMC1210BN101J
Part No.:
IMC1210BN101J
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIMC1210BN101J.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 73MA 14 OHM SMD
Comments
IMC1210BN101J Specifications
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
73 mA
DC Resistance (DCR):
14Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
9MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):
0.095" (2.41mm)